Οι εγγραφές για το 12ο ετήσιο διαγωνισμό προγραμματισμού της Google, Google Code Jam άρχισαν. Αυτή τη φορά, ο διαγωνισμός περιέχει μια νέα κατηγορία που ονομάζεται Distributed Code Jam. Η νέα κατηγορία θα επιτρέψει στους εγγεγραμμένους να δοκιμάσουν τις ικανότητές τους στην επίλυση προβλημάτων χρησιμοποιώντας ένα συνδυασμό δικτύων υπολογιστών.

Code-Jam-750x748

Ο διαγωνισμός προσελκύει επαγγελματίες και των σπουδαστές προγραμματισμού από όλο τον κόσμο. Οι διαγωνιζόμενοι αγωνίζονται ο ένας εναντίον του άλλου, καθώς προσπαθούν να λύσουν τις αλγοριθμικά παζλ όπως αναφέρει το TNW.

Το προηγούμενο Google Code Jam είχε πάνω από 35.000 προγραμματιστές που ανταγωνιζόταν για το πρώτο βραβείο. Ο φετινός νικητής του διαγωνισμού θα κερδίσει 15.000 δολάρια, και ο νικητής του Distributed Code Jam θα κερδίσει 3.000 δολάρια.

Οι εγγραφές ξεκινούν από σήμερα και θα είναι ανοιχτές μέχρι και τις 11 Απριλίου. Ο προκριματικός γύρος θα ξεκινήσει στις 10 Απριλίου και ο τελικός έχει προγραμματιστεί για τις 14 και 15 Αυγούστου. Οι διαγωνιζόμενοι πρέπει να είναι από 13 και πάνω κατά τη στιγμή της εγγραφής.
Google Code Jam 2015 Το πρόγραμμα

Schedule: Google Code Jam 2015

Date Time (UTC)* Duration Description
Tuesday, March 10, 2015
Ends: Sunday, April 12 at 02:00 UTC 19:00 UTC 33d 7hr Registration
Friday, April 10, 2015 23:00 UTC 27hr Qualification Round
Saturday, April 18, 2015 01:00 UTC 2hr 30min Online Round 1: Sub-Round A
Saturday, May 2, 2015 16:00 UTC 2hr 30min Online Round 1: Sub-Round B
Sunday, May 10, 2015 09:00 UTC 2hr 30min Online Round 1: Sub-Round C
Saturday, May 30, 2015 14:00 UTC 2hr 30min Online Round 2
Saturday, June 13, 2015 14:00 UTC 2hr 30min Online Round 3
Sunday, June 14, 2015 14:00 UTC 3hr Distributed Code Jam Online Round
Friday, August 14, 2015 TBD TBD Onsite Finals
Saturday, August 15, 2015 TBD TBD Distributed Code Jam Onsite Finals